EAC Sertifikası ve EAC Deklerasyonu
EAC Sertifikası ve EAC Deklerasyonu

EAC Ürün sertifikasyon sistemi Rusya Federasyonu düzenleme kurulu tarafından organize edilen ortak gümrük birliği prosedürüne devletlerin belirlemiş olduğu standartlar doğrultusunda düzenlenen bir belgedir. Sertifika sisteminin ana görevi Rusya Federasyonu, Belarus, Kazakistan,Ermenistan ve Kırgızistan ülke sınırlarından girecek olan ürünlerin serbest dolaşıma girmeden önce kalite ve güvenlik hususlarının kontrolünün sağlanmasıdır. Ürünlerin mevcut standartların gerekliliklerine olan uygunlukları ve onaylanma ihtiyacı yasama tarafından korunmaktadır.

Gümrük Birliği sistemi kurulmasının ardından hangi endüstri dallarının bu kapsam dahiline gireceği belirlendi ve bu anlamdaki tüm teknik düzenlemeler oluşturuldu. Oluşturulmuş olan bu teknik yönetmeliklere göre bu üye ülke topraklarında sertifika üzerinde yetki sahibi olan bir temsilcilik sistemi oluşturulmalıdır. Applicant Service yada bizim deyişimiz ile Zayivitel sistemi olmazsa olmazımız. İlgili üye ülkedeki alıcı yada temsilci sistemi adına sertifika oluşturulmaktadır. Üreticinin adı sadece üretici kısmında yer almaktadır. EAC Sertifikası genellikle 5 yıllık bazı nihai durumlar için 4 yıllık verilebilmektedir. Ve matbu bir evrak olduğundan daha sonradan ekleme yada çıkartma yapılamaz.

İlgili ürün sertifikalandırdıktan sonra EAC Markalaması ile işaretlenmektedir. Bu işaret tüketici bilgilendirme formu ile birlikte üretici etiketinde yer alır. EAC Sertifikası yada Deklerasyonu ( Ürün gruplarına göre değişkenlik göstermektedir. ) fiyatlandırmaları aşağıdaki bilgiler doğrultusunda yapılmaktadır.

  1. Ürün adı – Marka ve Model Bilgileri – GTIP Numarası – Hangi maddeden yapıldığı ve nerede kullanılacağı bilgisi – Teknik Özellikleri
  2. Katalog yok ise ürün fotoğrafları
  3. Varsa firmaya ait ISO Belgeleri
  4. Bir temsilci var mı? Var ise INN ve OGRN Belgeleri