CCC (Çin Zorunlu Setifikasyonu) Sertifikası
CCC (Çin Zorunlu Setifikasyonu) Sertifikası

Avrupa CE sistemine benzeyen ürün kalite standardizasyonu için kullanılmasına rağmen önemli farklılıklar mevcuttur.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde ürünlerin pazara girebilmesi için CCC Sertifikası hem yerli hem de ithal ürünler için alınması zorunludur.

CCC sertifikası kapsamında 150’den fazla ürün bulunmaktadır.

Bu sertifika kapsamındaki ürünlerin bazıları; Elektrik telleri ve kabloları-Devreleri, Montaj koruyucu ve bağlantı cihazları için Anahtarları, Alçak gerilim Elektrik Aparatı, Küçük Güç motorlar, Elektrikli aletler, Kaynak makineleri, Ev ve benzeri elektrikli ev aletleri, Ses ve video cihazı, Bilgi teknolojisi cihazları, Aydınlatma aparatları, Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları, Motorlu araçlar ve Güvenlik parçaları, Motorlu araç lastikleri, Emniyet Camları, Tarım Makineleri, Lateks Ürünleri, Tıbbi Cihazlar, Yangın Söndürme Ekipmanları vb. gibi çoğu elektrikli ürünleri içermektedir.

• CCC işareti CNCA (Sertifikasyon ve Akreditasyon İdaresi) tarafından onaylanan sertifikasyon kuruluşları tarafından verilebilir.

• CQC(Çin Kalite Belgelendirme Merkezi), tarım makineleri, yangın söndürme ekipmanları ve Kablosuz Yerel Ağ (WLAN) sistemleri dışındaki CCC ürünlerinin çoğunu kapsar.

• CCAP(Otomotiv Ürünleri Çin Sertifikasyon Merkezi), otomotiv parçaları kapsar.