Korona Sonrası Yeni Dönem
Korona Sonrası Yeni Dönem

Uluslararası alanda yaşamış olduğumuz bu kötü günler, birçok açıdan farklı bir geleceğin oluşacağının göstergesi olarak durmaktadır. Hali hazırda normalleşme süreçlerinin devam ettiği bu günlerde ülkeler bazlı baktığında ekonomik tabanlı sistemlerin daha fazla zarar görmemesi adına bazı iyileştirme ve tekrar oyuna sokma hamleleri gözlenmektedir. Yaşanan bu kriz dönemi içerisinde fırsatları da doğurmaktadır. Bazı büyük oyuncular çok yara alacak bazı da yeni oyuncular sistemin içerisine girecektir. Bunun iki çıkarımı olacak. Mevcudu korumak isteyen firmalar daha temkinli hareket etme yolunu tercih ederken onların boşaltmış olduğu yerleri yeni oyuncuların dolduracağı da bir gerçek olacaktır. Sistem üretmeye ve bunu tüketmeye dayalı bir yapıya sahip olduğundan üretim şekilleri yada tüketim talepleri değişmiş olsa bile sistemin genişleme isteği hiçbir zaman durdurulamaz olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu da mevcutta daha tutumlu davranan firmaların agresifleşmesine ve yeni Pazar arayışları oluşturmak istemelerine neden olacaktır. Tabi dikkat edilmesi gereken bir durum hemen ortaya çıkmaktadır. Global anlamda yüz yılda bir görülebilen böyle bir felaketten nemalanmak isteyen dolandırıcı sınıfı hemen faaliyetlerini arttırarak bu etkileşimden faydalanmak isteyecektir. Burada kurulması gereken yeni ilişkilerin güvenirliğinin daha da bir sorgulanması gerekmektedir.

Piyasa fiyat analizleri yapıldığında oluşan dengesizlikler zaman içerisinde o toz bulutunun da dağılması ile daha da dengeye oturacak ve yeni dönemde paranın da dijitalleşmesi ile daha hızlı bir ticaret anlayışı olacaktır. Bu anlamda ülkeler kendi ülkelerine dışarıdan alımları kaldıramayacakları için önlemlerini arttıracak ve düzgün bir şekilde yapılmayan ticari faaliyetlerin hüsranla sonuçlanması yakın gelecekte çokta göreceğimiz bir durum haline gelecek. Her ülkenin ticari dinamikleri kültürel, ekonomik ve sosyal farklılıklardan kaynaklı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle alanında uzman olan kişiler ile çalışılması ve doğru olanın yapılması daha da önem kazanacaktır. Yani özetlemek gerekirse doğru ve düzgün ticari faaliyet gösteren firmaların önemi bu yeni dönemde daha da artacak ve diğer doğru olmayan firmalar hızla tarihin tozlu sayfalarında kaybolup gidecektir.

Önemli olan cesareti gösterebilmektir. Dünya tahmin ettiğimizden çok büyük ve gerçekten her üretilen ürünü yada hizmeti almak için bekleyen bir karşılığı mevcut. O nedenle doğru düzgün ve gerçekten arz&talep ilişkisini doğru konuçlandıran ve zamanlamasını çok iyi yapanlar için bu yeni dönem güzelliklerin başlangıcı olabilir.

| 748 defa görüntülendi.